2018 წელს ფინანსურ სფეროში განხორციელდა უმნიშვნელოვანესი ცვლილება, რომელმაც ძირეულად შეცვალა სახელმწიფოს მიდგომა. კერძოდ, თუ აქამდე კომპანიებს, იშვიათი გამონაკლისების გარდა, საკუთარი ფინანსური მონაცემების გასაჯაროების ვალდებულება არ გააჩნდათ, 2018 წლიდან ეტაპობრივად ამოქმედდა ფინანსური ინფორმაციის გამოქვეყნების ვალდებულება.
კერძოდ, კომპანიები დაიყო ოთხ კატეგორიად:
პირველი და მეორე კატეგორიის საწარმოებს 2017 წლის ანგარიშგების ჩაბარების ბოლო ვადა განესაზღვრათ არაუგვიანეს 2018 წლის 1 ოქტომბრისა.
მესამე კატეგორიის საწარმოებს 2018 წლის ანგარიშგების ჩაბარების ბოლო ვადა განესაზღვრათ არაუგვიანეს 2019 წლის 1 ოქტომბრისა.
მეოთხე კატეგორიის საწარმოებს 2020 წლის ანგარიშგების ჩაბარების ბოლო ვადა განესაზღვრათ არაუგვიანეს 2021 წლის 1 ოქტომბრისა.
რა კატეგორიაში ხვდება ჩემი კომპანია?
საწარმოთა კატეგორიებად დაყოფა მოხდა მათი ზომების მიხედვით. ზომა დამოკიდებულია სამ კრიტერიუმზე: 1) აქტივები; 2) შემოსავალი; და 3) თანამშრომელთა საშუალო რაოდენობა წლის განმავლობაში. კონკრეტულ კატეგორიაში მოსახვედრად კომპანია უნდა აკმაყოფილებდეს ამ სამი კრიტერიუმიდან მინიმუმ ორ კრიტერიუმს. ქვემოთ მოცემული ცხრილი დაგეხმარებათ თქვენი კომპანიის კატეგორიის დადგენაში:
უწევს თუ არა ჩემს კომპანიას აუდიტი?
ახალი რეგულაციის თანახმად, აუდიტი უწევს მხოლოდ პირველი და მეორე კატეგორიის საწარმოებს. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, პირველი და მეორე კატეგორიის საწარმოებს გარდა იმისა რომ უწევთ ფინანსური ინფორმაციის გასაჯაროება, გამოქვეყნებამდე უწევთ ამ ინფორმაციის სავალდებულო აუდიტი. რაც შეეხება მესამე და მეოთხე კატეგორიის საწარმოებს, მათ არ უწევთ სავალდებულო აუდიტი, რაც იმას ნიშნავს რომ მათ მხოლოდ ევალებათ ფინანსური ინფორმაციის მომზადება და გასაჯაროება, თუმცა არ ევალებათ ამ ინფორმაციის აუდიტი მის გასაჯაროებამდე.
რა მოხდება თუ ჩემმა კომპანიამ არ ჩააბარა სავალდებულო ანგარიშგება?
ამ კანონის მოთხოვნების შეუსრულებლობა იწვევს კომპანიის დაჯარიმებას. წერილობითი გაფრთხილების შეუსრულებლობის ან პასუხისმგებლობის დაკისრებიდან ერთი თვის ვადაში შესაბამისი მოთხოვნის შეუსრულებლობის შემთხვევაში კომპანიას ორმაგდება დაკისრებული ჯარიმის ოდენობა.

Mandatory annual report
In 2018 important amendment was implemented in the field of finance, which significantly changed the state’s approach. Before 2018, apart from very small number of firms, companies did not have to publish their financial statements. Starting from 2018, state gradually introduced annual mandatory reporting.
Namely, companies were divided into four categories:
The first and second category entities became obliged to file 2017-year annual report no later than 1 October 2018.
Third category entities became obliged to file 2018-year annual report no later than 1 October 2019.
Fourth category entities became obliged to file 2020-year annual report no later than 1 October 2021.
What is the category assigned to your company?
Companies are assigned categories based on their sizes. The sizes depend on three criteria: 1) total assets; 2) revenues; and 3) average number of employees during the year. To be assigned a specific category, entity must satisfy at least two of the three criteria for that category. The below table will help you to ascertain your company’s category:
Does a mandatory audit apply to my company?
Based on the new regulations, the first and second category entities must conduct the mandatory audit. In other words, apart from the fact that the first and second category entities must publish their financial statements, they must also conduct an audit of those financials before publishing. As for third and fourth category entities, they do not have to conduct mandatory audit, which means that they only must prepare and publish financial statements, however they do not have to conduct mandatory audit before publishing.
What if my company fails to publish the mandatory annual report?
Failing to comply with the law will result in penalties. Failing to comply within one month from the receipt of warning notice from the state, penalty amount will double in size.